pic_01.jpgpic_02.jpgpic_03.jpgpic_03a.jpgpic_04.jpgpic_05.jpgpic_06.jpgpic_07.jpg

Akce na Besedě

svatomatrinske menu 2019


pozvankazelezniceh web


Táborská muzejní noc

25. května 2018 od 19 do 23 hodin

banner web

Táborská muzejní noc se blíží! A opět se máte na co těšit! Do té letošní se zapojí deset kulturních stánků.

Patronát celé akce na sebe opět velmi svědomitě vzal táborský odbor kultury a cestovního ruchu.  Do programu zapojil dvě své stěžejní galerie. U Radnice si můžete prohlédnout výstavu jednoho z nejvýznamnějších českých soudobých malířů - Jiřího Sopka, ve 21 hodin tu zahrají a zazpívají manželé Bártovi. Galerie 140 nabízí výstavu mladé sochařky Josefíny Duškové s romantickým názvem Plynutí. Tady oživí program recitál Jakuba Valeše a Josefa Okrouhlíka, a to v půl osmé večer.

Husitské muzeum v Táboře láká návštěvníky Táborské muzejní noci na stálou expozici Husité, na výstavu Velké návraty a především na novou výstavu o svobodných zednářích, na kterou také navazuje zábavný program pro děti a hravé dospělé. To vše za jednu symbolickou minci libovolné hodnoty. A když na to přijde, spokojí se prý i s knoflíkem.

Největší stálá expozice lega v jihočeském regionu byla rozšířena o více jak 150 nových exponátů. Nenechte si ji ujít stejně jako zcela novou interaktivní expozici s jezdícími vláčky postavenou z půl milionu kostiček. Muzeum lega najdete v Betlémské ulici a vstoupit můžete za symbolickou cenu 30 korun. Ale pozor, děti do patnácti let pouze s doprovodem dospěláka!

S novými exponáty (čokoládovou hlavou husitského vojevůdce Jana Žižky a piráta z Karibiku Jacka Sparrowa) a s doplněnou částí stálé expozice se může pochlubit Muzeum čokolády. Dozvíte se tu také převratné informace o výrobě kakaa. Děti do 120 cm mají vstup zdarma, dospělí za symbolických 50 korun. Vstupenky budou v prodeji na místě dle volné kapacity muzea.

Jediná přístupná Filmová zbrojnice v Evropě! I taková místa lze navštívit v rámci Táborské muzejní noci. Zbraně si tu můžete nejen prohlédnout, ale ve vybraných kusech se můžete i vyfotit a vyzkoušet si, jak to měli rytíři ve středověku těžké. V husitské krčmě Housova mlýna se pak určitě zastavte pro kalíšek medoviny, nebo ochutnejte stylovou kuchyni místního šéfkuchaře.

Zcela nově se pro veřejnost otevře také čítárna – kavárna v prostoru bývalé Jednoty v Pražské ulici s názvem Kafe & Knihy Jednota. Do BaoDílny se pak můžete zdarma zajít podívat na výstavu Český Varlén. V 19 hodin tu bude v rámci festivalu Mirákl – Československo přednášet Ladislav Čumba na téma Fidlovačka. Tato akce je zpoplatněna 80 korunami, pro studenty je vstup za 50 Kč.

Další nováček v Muzejní noci – galerie 4MAT – si pro návštěvníky připravila vernisáž výstavy Michala Ožibka, výrazného představitele mladé české generace nové hyperrealistické malby,

jejíž umělci slaví úspěch nejen na domácí scéně, ale se svými obrazy získávají i četná prestižní zahraniční ocenění.

V rámci Táborské muzejní noci bude otevřeno také Muzeum pivovarnictví v restauraci Beseda na Žižkově náměstí, kde se můžete těšit na hudební vystoupení a prohlídku nového pivovaru.

Mezi jednotlivými zastávkami můžete spočinout na Žižkově náměstí, kde je připraven doprovodný program se zábavným moderátorem v podobě osvědčeného Daniela Čechtického. V 19 hodin tu vystoupí kapela mladých táborských muzikantů hrajících blues-rock s názvem Napříč. O hodinu později se můžete těšit na Sanity Guitar Duo. A kdo se pod tímto názvem ukrývá? Nikdo jiný než kytaroví géniové Vojta Vrtiška a Ivan Boreš. Ve 21 hodin je opět vystřídají blues-rockeři Napříč a poslední hodinku do třiadvacáté noční vyplní flamencová dueta, skladby Astora Piazolli či jiných významných klasických autorů v podání Vojty Vrtišky a Ivana Boreše.

Galerie 140

Galerie U Radnice

Husitské muzeum

Muzeum čokolády

Housův mlýn

Muzeum lega

Muzeum pivovarnictví

Baodílna

Kafe & Knihy Jednota

Galerie 4MAT

 

prase 2018

taborske skoly

piv artefakty

V roce 2017 si Parkán club Tábor sběratelů pivovarských suvenýrů, připomíná 25. výročí od jeho založení.  K tomuto výročí pořádá klub výstavu pod názvem „ Pivní suvenýry“, výstava se uskuteční v Muzeu pivovarnictví Tábor od 27. června do 30. září 2017. Vernisáž se uskuteční 29. června od 18hodin. Všechny exponáty jsou ze sbírek členů klubu.

Výstava je svým obsahem zaměřena na zaniklé ale i současné minipivovary a pivovary hlavně z Jihočeského kraje. Mezi exponáty jsou pivní etikety, tácky, korunky, sklenice, propisky, otvíráky, odznaky, zápalkové krabičky, cedule, pivovarské bedny a staré lahve. Je zde i mapa České republiky s vyznačením zaniklých i současných pivovarů a minipivovarů.

muzejni noc 2017

prase 2017

Výletní restaurace - prohlídka

Výletni restaurace - prohlídka - vernisáž

taborske hospody